Někdy není lehké vyjít s penězi, souhlasíte? Jeden měsíc se rozbije telefon, další měsíc zase několik kamarádů slaví narozeniny. Abychom měli naše finance pod kontrolou, často si výdaje evidujeme a plánujeme si rozpočet na měsíce dopředu, abychom věděli, kolik si můžeme dovolit utratit. Pojďme se teď podívat na několik položek, které nás při plánování většinou nenapadnou, ale je důležité s nimi počítat:
1. Kadeřník
Chodíte jen na rychlý sestřih nebo celkovou úpravu účesu? U kadeřníka v průměru zaplatíme 300 – 700 Kč jen za stříhání a to nepočítáme barvení nebo účes. Mnoho lidí tak utratí ještě více. Pokud s touhle položkou dopředu nepočítáte, může to váš rozpočet nepříjemně rozházet.
2. Výdaje za léky
Účty za léky vám mohou ještě přitížit. V případě že onemocníte, nebo máte nějaké zranění, může vás překvapit výše doplatků u některých léků. Většinu ceny léků na předpis hradí pojišťovna, nicméně ne vždy tomu tak je.
I s těmito výdaji je nutno počítat, obzvláště pak v období, kdy se blíží zima a stále více lidí je nemocných. Zahrňte proto do svého rozpočtu i výdaje za léky a vitamíny.
3. Dárky a přání
Ať už jsou to narozeniny, výročí, den matek nebo otců, částky za dárky a přáníčka se snadno vyšplhají až na 500 Kč, které vám poté mohou na účtu chybět. Nezapomínejte proto na tyto události a počítejte s nimi již při plánování vašeho rozpočtu na další měsíc. Navíc se vám tak nestane, že byste na nějaké významné datum zapomněli.
4. Účty za domácí mazlíčky
Pokud bychom se vás zeptali na kolik vás měsíčně váš domácí mazlíček opravdu přijde, znali byste odpověď? Spočítejte si, kolik měsíčně utratíte za krmivo, účty u veterináře, hračky a další potřeby pro vašeho mazlíčka a zahrňte tyto položky do vašeho rozpočtu.
5. Pozvání na svatbu
Pozvánka na svatbu jistě každého potěší, nicméně je nutné počítat s výdaji, které vás s touhle událostí neminou. Není to jen nutnost koupě vhodného daru či darování peněž novomanželům, ale nezapomínejte počítat i s výdaji ještě před svatbou, jako jsou například nové boty, šaty či oblek a kadeřník. Tento seznam můžete ještě rozšít v případě, že jste pozváni na rozlučku se svobodou nevěsty, nebo ženicha.
6. Nové brýle
Pokud máte oči v pořádku, můžete přeskočit k dalšímu bodu, nebo můžete pokračovat ve čtení, abyste zjistili, kolik vlastně ušetříte jen tím, že nemusíte k očaři. Ceny za nové brýle se mohou snáze vyšplhat na několik tisíc korun. V případě, že nosíte kontaktní čočky, je nutné spočítat na jak dlouho vám balení vydrží a kdy budete muset kupovat nové, abyste s tímto výdajem již dopředu počítali. Oční optiky sem a tam poskytují výhodné slevy a vyšetření zdarma, vyplatí se vám tedy sledovat, zda právě ve vašem okolí podobná nabídka neprobíhá.
7. Prohlídka u zubaře
Obecně se doporučuje navštívit zubaře jednou za půl roku. Vyjde vás totiž levněji chodit na pravidelné preventivní prohlídky než jednou za několik let navštívit zubaře s tím, že vám bude muset udělat několik zákroků najednou. Tyto zákroky se pak mohou vyšplhat až do několika tisíců korun.
8. Volný čas
Dokonce už jedno rande v kině vás připraví nejméně o 300 Kč. Ale co když zrovna přijela vaše oblíbená kapela, nebo bude hrát váš oblíbený hokejový tým? Vstupenky mohou někdy stát víc, než kolik byste dali za nákup na celý týden. Dejte si bokem pár korun měsíčně na tyto jednorázové akce, aby to pak vaši peněženku nebolelo.
9. Čas s přáteli
Zajdete občas na pár drinků s kolegy po práci nebo s kamarády na pivo? Na konci měsíce se to může pěkně nasčítat. Neříkáme, abyste se nestýkali s vašimi známými, nicméně i zde se dá ušetřit. Schůzka v kavárně může vyjít levněji než několik piv, nebo skleniček vína a to obzvláště, pokud se sejdete u vás doma. Choďte do podniků, které mají tzv. „happy hours“. Za vaše peníze tak dostanete o něco víc.
10. Koníčky
Koníčky a aktivity ve volném čase se mohou pořádně prodražit. Pokud děláte nějaký sport, jistě vás pořízení výbavy něco stálo. K tomu nezapomínejte počítat i s klubovými poplatky, vstupy a dopravou na místo. Hudebníci utratí velké sumy za pořízení hudebního nástroje a jeho následné údržby jako jsou např. nové struny. Nicméně koníčky jsou jednou z věcí, které za větší investici určitě stojí.
11. Výdaje za vozidlo
Vlastníte auto či motorku? Kromě paliva a výměny pneumatik nebo oleje musíte do vašeho rozpočtu započítat i výdaj na technickou kontrolu a emise. Částka se liší podle toho, kde si necháte kontrolu udělat. Obecně lze říci, že cena technické kontroly pro osobní vůz se pohybuje okolo 1000 Kč. A cenu je nutné navýšit ještě o měření emisí. V případě, že vaše vozidlo není v dobrém stavu, musíte počítat i s výdaji za opravu a údržbu. Doporučujeme, abyste vaše vozidlo pravidelně sami kontrolovali a jakoukoliv závadu řešili okamžitě, než přeroste do větších rozměrů a bude vás ve finále stát více.
12. Fast food
Nezapočítáváte výdaje za rychlé občerstvení? Částky se vám mohou zdát malé, ale pokud se několikrát měsíčně v takovémto občerstvení zastavíte, účty se nasčítají. Někdy je prostě nutností do nějakého stánku s rychlým občerstvením zajít, nicméně pokud máte tu možnost, připravte si jídlo dopředu doma. Bude jistě zdravější a ještě ušetříte.
13. Nečekané výdaje
Nikdy nevíte, co se přihodí. Může se vám pokazit boiler, pračka nebo auto. Pokud v takovýchto případech nemáte našetřených dostatek peněz na opravu, může to být velice stresující. Odkládejte si peníze bokem právě pro tyto situace, i kdyby to měly být jen malé částky měsíčně. Uvidíte, že se vám v případě nouze budou hodit.
14. Oblečení
Většina lidí nezahrnuje výdaje za nákup oblečením do svého rozpočtu. Pokud si koupíte něco nového na sebe jen čas od času, nijak to vaši finanční situaci neovlivní. Nicméně pokud pravidelně odcházíte z obchodu s plnýma rukama tašek, vaše peněženka to rychle pocítí a vám se může jednoduše stát, že nebudete mít dostatek financí na další nutné výdaje. Počítejte proto s výdaji za nákupy oblečení dopředu.
15. Formální oblečení
Mít doma formální oblečení na různé společenské události je nutností. Může být potřeba například na pohovor, svatbu, nebo pohřeb – v takovýchto případech budete jistě potřebovat oblek. Pokud žádný doposud nevlastníte, nebo potřebujete nový, může to pro vás znamenat vyšší jednorázový výdaj, se kterým jste nepočítali. Pokud nemáte dostatek financí na nový oblek, zkuste se porozhlédnout v second handech, kde mnohokrát naleznete slušivé a dokonce i téměř nenošené kousky.
16. Opravy
Porouchání telefonu, notebooku nebo auta nepatří mezi ty nejradostnější situace. Ještě horší je pak účet, který za opravu dostanete. Oprava nebo výměna některých věcí může stát i tisíce, zejména pokud se jedná o dům, auto nebo elektroniku. Dávejte si peníze bokem jako zálohu právě na tyto události, se kterými musíte počítat, jelikož vše se jednou opotřebuje a vy budete potřebovat náhradu.
17. Růst sazeb
Před podepsáním jakékoliv smlouvy si nejprve nezapomeňte přečíst i odstavec o možných změnách sazeb. Můžete jen doufat, že se sazby nezmění, nicméně je dobré počítat i s druhou možností, být na změnu připraveni a započítat ji do vašeho rozpočtu.
18. Kosmetika a hygienické potřeby
Spočítejte si, kolik utratíte za kosmetiku a další hygienické potřeby každý měsíc a zhodnoťte, zda je opravdu potřebujete. Pokud jsou produkty, které určitě budete potřebovat zrovna ve slevě, nakupte si je klidně do zásoby. Ušetříte tak čas i peníze.
19. Roční účty a předplatné
Pokud něco platíte pouze jednou ročně, je snadné na to zapomenout. Mějte seznam toho, co musíte zaplatit jen jednou za čas. Nestane se vám tak, že na něco zapomenete. Pokud možno sečtěte tyto předpokládané výdaje a šetřete na ně už během roku.
20. Impulzivní nákupy
Jak často si něco koupíte jen tak pro radost? Nebo jen proto, že se vám to líbí? Pokud se jedná o něco dražšího, je lepší takový nákup nejdříve promyslet. Obvykle stačí počkat do druhého dne a budete mít jasno, zda danou věc skutečně potřebujete. Možná, že druhý den ráno budete mít jiný názor.
21. Cestování
Jízdenky na vlak, autobus či letenky se mohou někdy pěkně prodražit, obzvláště pak, pokud je koupíte na poslední chvíli. Jestli dopředu víte, že budete někam cestovat, doporučujeme koupit jízdenku či letenku klidně i měsíc dopředu. Uvidíte, že cena bude mnohem nižší než v den odjezdu.
Výdaje, které jsme v článku zmínili, můžete rozdělit do různých kategorií. Některé se dají naplánovat a spočítat dopředu, jiné bohužel ne. Některým z nich se nevyhnete a nad jinými máte kontrolu vy sami.
Pokud můžete, spočítejte celkové výdaje za vše, co musíte zaplatit, tedy alespoň za vše předvídatelné. Zahrňte je do svého rozpočtu a začněte na ně šetřit co nejdříve.
Dávejte si peníze pravidelně stranou na jakékoliv nečekané výdaje. A v neposlední řadě nezapomeňte do svého rozpočtu započítat i několik korun navíc, které můžete utratit jen tak, za co zrovna budete chtít.
I přes to, že neustále šetříte vám chybí peníze na pokrytí měsíčních výdajů? Zažádejte o online půjčku u Movinero právě teď a vypusťte starosti z hlavy.
Leave A Reply