Ačkoliv ve výsledku je zapotřebí, aby se spojily mocnosti světa s uceleným plánem, i běžný smrtelník může svou měrou přispět k ochraně životního prostředí, a tím i celé planety. Pouze několik málo států věnuje důkladnou pozornost obnově energií a tím i snížení emisí oxidu uhličitého, který je jedním z hlavních nepřátel životního prostředí a přímo způsobuje oteplování planety, ale také zvětšování ozonové díry. Mezi nejvýznamnější země s výrazným bojem proti globálnímu oteplování patří zejména severoevropské země, jako jsou Norsko a Švédsko, ale také africké Sierra Leone, které využívá mnoho solární energie. Podívejme se na to, jaké změny můžete provést ve svém životě, které mohou být v globálním měřítku pro planetu velmi důležité.
Třídění odpadu má smysl
Jedním z hlavních témat současné konverzace
na téma záchrany planety je třídění odpadu a jeho smysl. Jednoznačnou odpovědí je ano, třídění odpadu smysl má. Největším problémem v rámci odpadu je jeho výskyt v mořích a oceánech. Zde odpadky ohrožují mořský život, který je pro planetu velmi důležitý. Celá řada podmořských organismů přispívá k okysličování moří a oceánů. Příkladem jsou korálové útesy, řasy ale také velryby. Právě velryby pohlcují nebezpečný oxid uhličitý, jejich ohrožení je proto přímým ohrožením naší planety.
Další výhody recyklování
Kromě ochrany mořského života existují také další důvody, proč je důležité recyklovat odpad. Jedním z nich je například snížení nákladů a energie na výrobu nových materiálů. Mezi takové materiály patří například hliník, papír nebo sklo. Díky recyklování je možné snížit náklady na výrobu nových hliníkových výrobků až o 90 %, v případě papíru se jedná o 40 %. Snížení energie znamená také nižší emise uhlíku do ovzduší.
Pozor na to, co a jak jíte
Stále častěji se objevují diskuze o tom, jak vyvážená strava dokáže pomoci nejen planetě, ale také vašemu zdraví. Největším protivníkem je však potravinářský průmysl samotný, a to zejména vysoká poptávka po hovězím mase. Důvodů je několik, nejen nebezpečné skleníkové plyny, které jsou s chovem krav a jejich trusem spojovány. Tento průmysl vyžaduje mnoho energie a vytváří tak uhlíkovou stopu, nebezpečnou pro životní prostředí.
Plýtvání jídlem je nebezpečné
Plýtvání jídlem není jen morální otázkou, jedná se zároveň o nebezpečné plýtvání zdrojů, kterých bylo na produkci plýtvaného jídla využito. Ročně se jedná o několik miliard korun, které jsou plýtváním potravin vyhozeny. To znamená opět větší využití energie, která zbytečně zatěžuje životní prostředí. Než příště vyhodíte například zeleninu, která nevypadá jako z letáčku a je třeba pokroucená, zamyslete se nad tím, jestli vám opravdu neposlouží úplně stejně, jako ta v perfektním stavu.
Pozor na to, co kupujete
Ani zdaleka již nejsme v dobách, kdy byla ekologická nebo fair trade značka raritou. Potraviny a farmy ekologického hospodářství procházejí přísnými kontrolami způsobu jejich výroby nebo pěstování, ale také pravidelnou kontrolou na správné a ekologické postupy. Tyto postupy nejenže snižují využívání energie na produkci, zaměřují se na využití přírodních a obnovitelných zdrojů, bez chemií a látek, které mohou být nebezpečné jak pro lidský organismus, tak ekosystém. Malou prospěšnou změnou, kterou můžete udělat je zaměřit se na nákup potravin nebo výrobků, které nesou značku ekologického hospodářství nebo výroby.
Fair Trade
Fair Trade neboli spravedlivý obchod je mezinárodně uznávanou značkou a symbolem, která vypovídá nejen o environmentální udržitelnosti, ale také férovosti pro lidi, kteří pro potraviny a výrobky připravili. Často jsou to lidé z chudých oblastí světa, kde je lidské práce jednoduše zneužívána. Výrobky s touto značkou jsou pro vás jistotou, že lidé, kteří výrobek připravují, vyrábí nebo pěstují dostávají spravedlivé platové ohodnocení a dodržují environmentální standardy.
Podívejte se na naše stránky a přidejte se k nám. Maličkostí, které dokáží pomoci planetě je mnoho.
Leave A Reply