Taktiky a strategie zlodějů a jiných podvodníků jsou den ode dne vyspělejší a vychytralejší. Uživatelé platebních karet se právem obávají jejich zneužití a musí být neustále ve střehu, aby se nestali obětí nějakého podvodu. Dnes stačí, aby vám někdo chytře ukradl údaje, které jsou uvedeny na platební kartě, a je-li dostatečně trpělivý a opatrný, nemusíte dlouho přijít na to, že někdo cizí užívá finance z vašeho bankovního účtu.
Jak se zneužití platební karty vyvarovat:
Zbytečně kartu nevytahujte: stačí, když budete mít kartu chvíli položenou na stole, nebo ji budete držet v ruce. V takovémto případě může dojít k tomu, že si vaši kartu někdo vyfotí a bude tak znát potřebné detaily k tomu, aby s ní mohl zaplatit na internetu.
Skartujte: všechny detaily, výpisy a jiné sdělení zaslané vaší bankou pečlivě skartujte. Často jsou na nich uvedeny citlivé informace týkající se vašeho účtu, které by mohli být zneužity. To samé se týká i prošlých platebních karet. Ujistěte se, že už nejsou aktivní a poté je znehodnoťte a vyhoďte.
Nepodepisujte prázdné účtenky: předtím, než podepíšete jakoukoliv účtenku, vždy se ujistěte, že suma, která je na ní uvedena, je v pořádku. V případě, že se na účtence objeví prázdné pole, vepište do něj -0 Kč-, ale nikdy jej nenechávejte prázdné. Mohlo by se stát, že po vašem podpisu do něj obchodník vepíše částku, která bude bez vašeho vědomí stržena z vašeho účtu.
Nikdy nikomu neposkytujte údaje z karty: obzvláště pak, pokud je po vás někdo požaduje po telefonu, i kdyby to byla důvěryhodná společnost. Informace z karty si nikam a nikomu nepište, aby se nedostali do nesprávných rukou.
Neotevírejte odkazy v emailech: pokud dostanete email, který se tváří, že je od vaší banky, nikdy nerozklinkávejte žádné odkazy v emailu. Může se jednat o podvod nazývaný „phishing“. Pravděpodobně se vám po rozkliknutí odkazu zobrazí stránka, která bude požadovat přihlášení do vašeho internetového bankovnictví, nebo bude požadovat jiné osobní údaje. Nikdy je nevyplňujte. Do vašeho internetového bankovnictví se přihlašujte výhradně jen přes oficiální internetové stránky vaší banky.
Okamžitě nahlaste ztrátu karty: jakmile zjistíte, že vaši platební kartu nemáte u sebe, nejdříve vše důkladně prohledejte, nicméně nečekejte příliš dlouho na to, jestli se objeví a pro jistotu ztrátu nahlaste vaší bance okamžitě, abyste se vyhnuli jejímu případnému zneužití.
Každý měsíc kontrolujte výpis z účtu: pokud ve vaší transakční historii naleznete i malou částku, kterou nepoznáváte, zbystřete, mohla by to být první známka toho, že má někdo cizí přístup k vašemu účtu. V takovém případě se obraťte na vaši banku a požádejte o prozkoumání této transakce.
Nastavte si limit: pokud se bojíte zneužití karty a s tím spojené ztráty velkého množství peněz, jednoduše si v internetovém bankovnictví nastavte limit, který při placení kartou v obchodu, nebo na internetu nesmí být překročen. Limity si můžete nastavit denní, týdenní, nebo třeba měsíční. V případě, že se stanete obětí podvodu, nepřijdete tak o všechny vaše úspory.
Co dělat v případě zneužití vaší platební karty? Pokud jste se stali obětí podvodu, ihned vaši situaci nahlaste vaší bance. Přesný postup, jak v těchto případech postupovat naleznete přímo u vaší banky. Je dobré se s ním seznámit, abyste v případě potřeby mohli okamžitě reagovat. Banka po nahlášení ztráty či odcizení kartu ihned zablokuje.
Dnes již banky disponují vlastním varovným systémem, který dokáže zneužití rozpoznat ještě dříve než vy. Například při platbách na různých místech během jedné krátké chvíle. S tímto problémem se můžete setkat například po návratu ze zahraničí, ale není to nic neobvyklého ani u nás. Pachatel pomocí skimmovacího zařízení, které umístí do bankomatu, zkopíruje údaje z magnetického proužku platební karty. Získané údaje poté obvykle nahraje na falešnou kartu a tou se snaží zaplatit.
Poznámka na závěr: Ačkoliv se banky snaží váš účet chránit, jak jen to je možné, od uživatelů se očekává jistá míra zodpovědnosti a dodržování všech bezpečnostních pokynů. Měňte pravidelně vaše hesla a také piny ke kartám. Nenechávejte vaše údaje uložené v prohlížečích na internetu, obzvláště pak ty, které se týkají přístupů k vašim účtům. Prevence je vždy nejúčinnějším spojencem v boji proti všem nástrahám.
S Movinero získáte 100 % bezpečnou osobní půjčku již do 30 minut. Vyzkoušejte naši online kalkulačku a zažádejte o půjčku ještě dnes.
Leave A Reply