Minimalismus je hnutí, které již mnoho let oslovuje stále více a více lidí. Jedná se o filozofii, která tvrdí, že čím méně materiálních statků budete mít, tím šťastnější a produktivnější bude váš život. A jak to vypadá u vás doma? Máte pár kusů nábytku a oblečení, nebo se obklopujete předměty, které jsou vám drahé? Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké by bylo zbavit se věcí, které vám zbytečně v domově i životě zabírají místo, přečtěte si náš úvod do minimalismu a uvidíte, zda je to ten správný směr i pro vás.
Minimalismus se objevil nedříve v umění v padesátých letech 20. století a nabyl tolik popularity, že se rozšířil i na lidské životy. Hlavním záměrem je potlačit konzumní způsob života a nechtít více, než nutně potřebujeme.
Zkusme se tedy zamyslet nad tím, co vlastně k životu potřebujeme. Je to střecha nad hlavou, jídlo, pití a vztahy. Další položky, jako je oblečení, živobytí a zábava jsou samozřejmě nedílnou součástí, ale podle minimalismu bychom to neměli přehánět.
Začneme tedy nahromaděnými věcmi. Vyberte si u vás doma libovolnou místnost a zamyslete se nad tím, jak by se dala zjednodušit. Máte skříň nacpanou oblečením, které už roky nenosíte, ale je vám líto jej vyhodit? Vezměte do ruky každý kus a pokud cítíte, že vám už poskytl dostatečnou službu, můžete se ho zbavit. Ideální je všechno oblečení a obuv, které jsou v dobrém stavu darovat charitě, nebo rozdat přátelům. Rozdíl pocítíte okamžitě, budete se cítit svobodnější a volněji se vám bude dýchat.
Pokračovat můžeme nábytkem a vybavením. Nechceme po vás, abyste žili v holobytu, ale určitě nepotřebujete k životu nutně tři stejné hrnce a padesát lžiček na kávu. Jak vypadá váš obývací pokoj? Cítíte se v něm dobře, nebo máte pocit, že vaše televizní stěna zabírající půlku pokoje vás stísňuje? Vyhazování nábytku není tak jednoduché, jako vyhazování oblečení, ale o to lépe se budete cítit, když uvidíte, jak váš domov získává novou energii.
Konzumní způsob života znamená i přehnané kumulování potravin. Máme v mozku zakódováno, že plná lednička a spižírna jsou známkou blahobytu a vždy musíme mít dostatek jídla, protože nikdo neví, co se může stát. Většina lidí však utrácí zbytečně mnoho peněz za jídlo, které nikdy nemohou stihnout sníst a polovinu jsou následně nuceni vyhodit. I kvůli přebytečné konzumaci potravin musí supermarkety tuny jídla měsíčně vyhazovat a plýtvat jím zcela bezdůvodně.
Pokud se ale zamyslíte nad tím, kolik jídla týdně opravdu potřebujete versus kupujete, je snadné si sestavit plán a držet se jej. Trvanlivé potraviny můžete nakupovat v akcích dopředu, protože víte, že se vám nezkazí a čerstvé potraviny v menším množství jednou za týden až čtrnáct dní. Snažte se si sami vařit co nejvíce a pokud možno připravovat obědy do krabiček s sebou. Tím budete mít lepší kontrolu nad množstvím použitých potravin a vaše zdraví vám poděkuje.
Způsobů, jak zjednodušit svůj život je nespočet a pokud vás minimalismus zaujal, neváhejte jej sami prozkoumat. Možná zjistíte, že je to přesně to, co vám v životě zatím chybělo.
Čekáte marně na výplatu a účty se neúprosně množí? Zažádejte online o půjčku od Movinero a starosti hoďte za hlavu!
Leave A Reply